Vizija
Vizija Split Film Festivala je biti prostor u kojem film postaje transformativno iskustvo – ono koje ima moć uzdrmati svakodnevicu, izazvati razmišljanje i probuditi osjetila. Kako kaže filozofija festivala:
„Energija i umjetnikova osobna vizija, koju ćemo izvjesno osjetiti kod nekih radova što će biti prikazani na festivalu, možda će dotaknuti našu svijest, umanjiti našu samovažnost i omogućiti nam da se oslobodimo okova naših svakodnevnih navika, te pomoći da izdržimo, i čak uživamo u ovom stravičnom, ali i najljepšem svijetu.“
Podržavajući nove oblike vizualnog pripovijedanja – od tradicionalnog filma do najnovijih digitalnih inovacija – festival teži biti svjetionik umjetničke hrabrosti i kreativnog eksperimenta u suvremenoj audiovizualnoj umjetnosti.
Misija
Split Film Festival posvećen je otkrivanju i promicanju hrabrih, inovativnih i graničnih ostvarenja u filmu, videu i novim medijima. Festival otvoreno prihvaća autorske glasove izvan glavne struje – bez obzira na budžet ili format – i potiče istraživanje filmskog izraza kao duboko osobnog i umjetnički slobodnog medija.
S naglaskom na nezavisnu i avangardnu produkciju, festival nastoji preispitati ustaljene norme i slaviti kreativnu slobodu, istovremeno potičući dijalog između lokalne i globalne filmske scene.
Povijest
Međunarodni festival novog filma – poznat i kao Split Film Festival – osnovan je 1996. godine u povijesnom gradu Splitu te predstavlja najstariju međunarodnu filmsku i medijsku manifestaciju u Hrvatskoj. Od samih početaka, festival promovira nova, eksperimentalna, radikalna i subverzivna djela svih žanrova i formata, s posebnim naglaskom na kreativnost i osobnu viziju autora.
Tijekom godina izrastao je u jedan od najvažnijih filmskih festivala u regiji, predstavljajući izvanredan izbor filmova s prestižnih festivala poput Cannesa, Berlinalea i Rotterdama, kao i manje poznata remek-djela iz cijelog svijeta – od kojih su mnoga hrvatske premijere. Središnji dio programa čine međunarodne konkurencije dugometražnih i kratkometražnih filmova, uz dodatne programske cjeline koje istražuju granice filmskog jezika, kao što su Novi mediji, Forum 3, Rod, Refleksije i Frame Extended.
Među najzapaženijim događanjima su retrospektive autora poput Béle Tarra, Larsa von Triera i Orsona Wellesa; predstavljanja Cinema Nova i hrvatskih kratkih filmova u Rimu i Parizu; te posebni projekti poput radionice Béle Tarra, retrospektive „Monument Film“ Petera Kubelke i multimedijalnog projekta Midnight Moment u suradnji s New York Streaming Museumom. Festival je također poznat po svojoj snažnoj vizualnoj identitetu, koji su oblikovali renomirani dizajneri poput Gorkog Žuvele, Borisa Ljubičića, Viktora Popovića, Petera Bilaka i Duje Škaričića.